Zmiany w naszym Zgromadzeniu Księży Marianów oraz w działalności Ośrodka

Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo,

czas nam wszystkim nieubłaganie szybko ucieka. Ale jak pisał nasz święty Jan Paweł II, parafrazując słynne powiedzenie – „czas to miłość”. Ostatnio pisałem do Was przed rokiem informując o nowych połączeniach komunikacyjnych z Zakopanego na Cyrhlę. Teraz po zakończeniu bogatego w prace i wydarzenia sezonu wakacyjno-wypoczynkowego, pragnę Was poinformować o pewnych zmianach, które zaszły w naszym Zgromadzeniu Księży Marianów a także w działalności Ośrodka.

W lutym tego roku odbyła się Kapituła Generalna Zgromadzenia, obradująca w Rzymie. Delegaci ze wszystkich Prowincji rozmawiali na temat kondycji duchowej, personalnej a także ekonomicznej Marianów, o naszym zaangażowaniu w życie Kościoła, o nowych zadaniach i planach, o tym wszystkim co jawi się nam jako „znaki czasu”, a głównie – jak odpowiadać na wolę Boga względem każdego z nas osobiście oraz całej Wspólnoty. Bardzo ważnym etapem Kapituły było pochylenie się nad naszymi zakonnymi prawidłami życia – Konstytucjami, Dyrektorium oraz Statutami, które normują styl posługiwania oraz życia Marianów. Na zakończenie obrad dokonano wyboru nowych władz Zgromadzenia na szczeblu generalnym. Naszym Przełożonym Generalnym został ponownie dotychczasowy Generał zakonu Ojciec dr Andrzej Pakuła MIC.

Nieco później w marcu (6-9.03) obradowała Kapituła polskiej Prowincji Marianów, która odbyła się w Licheniu przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Podczas pierwszej sesji Kapituły prowincjalnej, analogicznie do obrad w Rzymie, zastanawialiśmy się nad powołaniem, pracą i życiem kapłanów i braci naszej Prowincji. Teraz wybraliśmy nowe władze naszej Prowincji. I tak nowym Przełożonym Prowincji Opatrzności Bożej został ks. dr Tomasz Nowaczek, dotychczasowy Rektor naszego mariańskiego Seminarium z Lublinie. Ojciec Prowincjał wraz ze swoją Radą ustalał później skład personalny wszystkich wspólnot w kraju i zagranicą. Zmiany były konieczne, gdyż wielu lokalnym przełożonym kończył się przepisany prawem kanonicznym okres posługi. Tak też było w moim przypadku. Od kiedy wróciłem z Rzymu w 2011 roku, pełniłem posługę przełożonego w Zakopanem oraz Dyrektora Ośrodka. Teraz po 6-ciu latach oddaję prowadzenie wspólnoty i Ośrodka w nowe ręce – ks. dr Zbigniewa Krochmala, który dotychczas należał do naszej wspólnoty, prowadząc dom wypoczynkowy w Rzepiskach na Spiszu oraz tamtejszą parafię. Na miejscu zostają nasze drogie Panie – Halina, Helena oraz Zofia, którym w tym miejscu bardzo i z głębi serca dziękuję za czas wspólnej pracy i posługi wobec nas Marianów oraz Gości przybywających do Ośrodka.

Niech nowemu Dyrektorowi, całej Wspólnocie oraz Paniom i Gościom, Wam wszystkim Pan Jezus Miłosierny obficie błogosławi. Pozostawiam dobrze funkcjonujący Ośrodek i parafię na pięknej Cyrhli, czyste powietrze i wspaniałe krajobrazy i rozpoczynam pracę w Warszawie, w naszej parafii – sanktuarium MB Lourdzkiej, przy ul. Wileńskiej 69 na Pradze. Was wszystkich proszę o modlitwę, bym umiał pełnić wolę Pana Boga, tak jak starałem się to czynić będąc pośród Was. Wszystkich oczywiście zapraszam byście odwiedzali Ośrodek, jak to czyniliście w ostatnich latach. Gdyby ktoś chciał się ze mną kiedykolwiek spotkać i porozmawiać, adres podałem wyżej. Szczęść Boże wszystkim.

ks. Piotr Fedorowicz, marianin