Podsumowanie wakacji 2016 – list od dyrektora Ośrodka

Drodzy Przyjaciele, kochani Bracia i Siostry, Szanowni Państwo, wszystkich Was serdecznie pozdrawiam pod koniec okresu wakacyjnego z zakopiańskiej Cyrhli, od Księży i Braci Marianów.

Mamy za sobą piękny czas dany nam od Miłosiernego Pana Boga. Był to czas łaski i wielu niezapomnianych, pięknych spotkań.

Kanonizacja - św. Stanisław Papczyński

Kanonizacja – św. Stanisław Papczyński

Ostatnio pisałem do Was o zbliżających się uroczystościach kanonizacji Założyciela naszej wspólnoty zakonnej Marianów św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Miałem to szczęście, iż wraz z moimi Współbraćmi z Cyrhli oraz setkami Marianów z całego świata, dane mi było przeżyć to wydarzenie bezpośrednio w Rzymie. W Wiecznym mieście 5 czerwca, przy wspaniałej pogodzie, na Placu św. Piotra, w obecności dziesiątek tysięcy ludzi (oprócz naszego kochanego Ojca Stanisława była kanonizowana również św. Maria Elżbieta Hesselblad, Założycielka Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy), Papież Franciszek ogłosił to na co czekaliśmy tak długo. Ojciec Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński jest świętym. Zmarł w 1701r., jego beatyfikacja odbyła się w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w 2007r. Całe pokolenia Marianów prosiły o ten dar i wreszcie Bóg bogaty w miłosierdzie wysłuchał naszych modlitw w Roku Miłosierdzia. Mamy wspaniałego Patrona w niebie. Chwała niech będzie Panu Bogu i Matce Najświętszej, której tak ofiarnie służył i głosił Jej Niepokalane Poczęcie i Jej właśnie dedykował pierwsze Zgromadzenie zakonne, które narodziło się na polskiej ziemi.

W naszych uroczystościach uczestniczyło nie tylko wielu Marianów ale też kardynałowie, biskupi, kapłani i osoby konsekrowane oraz liczni pielgrzymi, sympatycy naszego Zgromadzenia z całego świata. Zaszczycił nas również swoją obecnością Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką, z którym mogłem chwilę porozmawiać.

Para prezydencka z dyrektorem Ośrodka

Para prezydencka z dyrektorem Ośrodka

Pan Prezydent przyjął również zaproszenie naszego Ojca Generała Andrzeja Pakuły i spożył z nami obiad po uroczystościach.

Dzień po kanonizacji, 6. czerwca mieliśmy uroczystości dziękczynne w Bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, którym przewodniczył i homilię głosił jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Ks. Kardynał w homilii podkreślił aktualność myśli i dzieła św. Ojca Stanisława, jego mądrość, pokorę i determinację, mimo tak wielu trudności na drodze życia zakonnego w XVII w. Przypomniał też, iż Ojciec św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał osobę i wkład św. Stanisława w życie duchowe, społeczne i polityczne Polski w tamtych niespokojnych czasach. Ks. Kardynał w swoim wystąpieniu zaprosił również wszystkich do udziału w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Po szczęśliwym powrocie do Zakopanego zająłem się właśnie przygotowaniem naszego Ośrodka do tego wielkiego spotkania, gdyż już wcześniej kilka grup (z Austrii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii) zgłosiło chęć odwiedzenia nas.

Był to kolejny czas łaski i spotkań z wieloma ludźmi, którzy choć mówią obcymi językami ale kochają Pana Boga, tak jak my i szukają Go i chcą Mu służyć na drogach swego życia. Baliśmy się czy ŚDM nie będą zakłócone przez jakieś złe siły. Ale jak się okazało, wszystko z Bożą pomocą i ludzkim, niezwykłym wysiłkiem przebiegało spokojnie i dostojnie. Nie wątpię, że również czy to osobiście czy też przez pośrednictwo mediów uczestniczyliście w tych wspaniałych spotkaniach i słuchaliście pięknych słów Papieża Franciszka oraz świadectw młodych, którzy widzą działanie Boga w ich życiu.

Kończą się wakacje i czas urlopu. Dziękuję wszystkim, którzy w tym czasie odwiedzili nas Ośrodek i napełnili go swoją modlitwą i swoim pokojem. Oczywiście zapraszam Was ponownie, jak wiecie Ośrodek jest otwarty cały rok. Wydałem ostatnio ulotkę reklamową i każdy gość ją otrzymuje by dalej opowiadać innym, że jest takie miejsce w Zakopanem, gdzie można odpocząć duchowo i fizycznie z dala od wielkomiejskiego zgiełku i stresu.

Niech Was Pan Bóg obficie błogosławi.

ks. Piotr Fedorowicz, marianin

dyrektor Ośrodka