Wiadomości z Cyrhli

Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele

W górach już późna i deszczowa jesień, babie lato nawet jak było to szybko zostało rozwiane przez ostry wiatr. Czekamy na zimę i ponowne spotkanie z naszymi Gośćmi. Dziękujemy Państwu za pobyt wśród nas, słowa życzliwości i mądrej, inspirującej krytyki. Powoli zaczynamy realizować Państwa sugestie i zachęty do innowacyjności.

Niestety nie udało się nam zrealizować w 2019 roku wszystkich propozycji rekolekcji i warsztatów weekendowych. Będziemy dalej wspólnie poszukiwać tematów i metod, które spotkają się z większym zainteresowaniem z Państwa strony. Bardzo dziękuję moim Współbraciom, ze Zgromadzenia Księży Marianów, którzy przygotowali się na spotkania w ramach rekolekcji na Cyrhli 37. Wierzę, że dobry Pan Bóg wynagrodzi Im podjęty wysiłek by korzystający z rekolekcji podjęli odważnie zmagania ze swoją słabością.

Dla nas Marianów rozpoczyna się ważny czas dziękczynienia Panu Bogu za 350 lat istnienia Zgromadzenia Księży Marianów w świecie. Był 11 grudnia 1670 r. Kraków. Stanisław, 40-letni wówczas zakonnik należący do zgromadzenia Pijarów, otrzymuje oficjalne pismo zgadzające się na jego wystąpienie ze zgromadzenia. Stanisław bierze więc na świadków wiceprowincjała Pijarów o. Michała od Nawiedzenia, prezydenta prowincji o. Józefa od Matki Bożej oraz dwóch kleryków. W ich obecności klęka i uroczyście odczytuje przygotowany przez siebie akt tzw. Oblatio – całkowitego zawierzenia swojego życia Bogu w Trójcy Jedynemu oraz Maryi Niepokalanej. Jednak w tekst tej uroczystej profesji wplata coś jeszcze: obietnicę założenia zupełnie nowego zgromadzenia, które już wtedy nazywa przed Bogiem Towarzystwem Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia (https://papczynski.pl/aktualnosci/dzis-rocznica-zalozenia-zgromadzenia-marianow).

Jubileuszowe świętowanie rozpoczynamy 8 grudnia 2019 roku a zakończymy 8 grudnia 2023 roku, ponieważ właśnie w 2023 roku przypadać będzie 350 rocznica zatwierdzenia pierwszego domu zakonnego Marianów w Polsce.

Ośrodek Rekolekcyjno – Wypoczynkowy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Zakopanem na Cyrhli 37 jest znacznie późniejszym dziełem podjętym przez Zgromadzenie Księży Marianów. Dom oddano do dyspozycji Gości w roku 1995. Już 25 lat służymy Państwu starając się iść z duchem czasu i spełniając oczekiwania Państwa. Dzisiaj też, po dokonaniu niezbędnych remontów, zwracamy się do naszych Gości podtatrzańskim: Piknie Wos pytomy oraz góralskim: Wartko przybywojcie, Hej. Czekamy. Przyjeżdżajcie.