Wydarzenia

Zmiany w naszym Zgromadzeniu Księży Marianów oraz w działalności Ośrodka

Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo,

czas nam wszystkim nieubłaganie szybko ucieka. Ale jak pisał nasz święty Jan Paweł II, parafrazując słynne powiedzenie – „czas to miłość”. Ostatnio pisałem do Was przed rokiem informując o nowych połączeniach komunikacyjnych z Zakopanego na Cyrhlę. Teraz po zakończeniu bogatego w prace i wydarzenia sezonu wakacyjno-wypoczynkowego, pragnę Was poinformować o pewnych zmianach, które zaszły w naszym Zgromadzeniu Księży Marianów a także w działalności Ośrodka.

W lutym tego roku odbyła się Kapituła Generalna Zgromadzenia, obradująca w Rzymie. Delegaci ze wszystkich Prowincji rozmawiali na temat kondycji duchowej, personalnej a także ekonomicznej Marianów, o naszym zaangażowaniu w życie Kościoła, o nowych zadaniach i planach, o tym wszystkim co jawi się nam jako „znaki czasu”, a głównie – jak odpowiadać na wolę Boga względem każdego z nas osobiście oraz całej Wspólnoty. Bardzo ważnym etapem Kapituły było pochylenie się nad naszymi zakonnymi prawidłami życia – Konstytucjami, Dyrektorium oraz Statutami, które normują styl posługiwania oraz życia Marianów. Na zakończenie obrad dokonano wyboru nowych władz Zgromadzenia na szczeblu generalnym. Naszym Przełożonym Generalnym został ponownie dotychczasowy Generał zakonu Ojciec dr Andrzej Pakuła MIC.

Nieco później w marcu (6-9.03) obradowała Kapituła polskiej Prowincji Marianów, która odbyła się w Licheniu przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Podczas pierwszej sesji Kapituły prowincjalnej, analogicznie do obrad w Rzymie, zastanawialiśmy się nad powołaniem, pracą i życiem kapłanów i braci naszej Prowincji. Teraz wybraliśmy nowe władze naszej Prowincji. I tak nowym Przełożonym Prowincji Opatrzności Bożej został ks. dr Tomasz Nowaczek, dotychczasowy Rektor naszego mariańskiego Seminarium z Lublinie. Ojciec Prowincjał wraz ze swoją Radą ustalał później skład personalny wszystkich wspólnot w kraju i zagranicą. Zmiany były konieczne, gdyż wielu lokalnym przełożonym kończył się przepisany prawem kanonicznym okres posługi. Tak też było w moim przypadku. Od kiedy wróciłem z Rzymu w 2011 roku, pełniłem posługę przełożonego w Zakopanem oraz Dyrektora Ośrodka. Teraz po 6-ciu latach oddaję prowadzenie wspólnoty i Ośrodka w nowe ręce – ks. dr Zbigniewa Krochmala, który dotychczas należał do naszej wspólnoty, prowadząc dom wypoczynkowy w Rzepiskach na Spiszu oraz tamtejszą parafię. Na miejscu zostają nasze drogie Panie – Halina, Helena oraz Zofia, którym w tym miejscu bardzo i z głębi serca dziękuję za czas wspólnej pracy i posługi wobec nas Marianów oraz Gości przybywających do Ośrodka.

Niech nowemu Dyrektorowi, całej Wspólnocie oraz Paniom i Gościom, Wam wszystkim Pan Jezus Miłosierny obficie błogosławi. Pozostawiam dobrze funkcjonujący Ośrodek i parafię na pięknej Cyrhli, czyste powietrze i wspaniałe krajobrazy i rozpoczynam pracę w Warszawie, w naszej parafii – sanktuarium MB Lourdzkiej, przy ul. Wileńskiej 69 na Pradze. Was wszystkich proszę o modlitwę, bym umiał pełnić wolę Pana Boga, tak jak starałem się to czynić będąc pośród Was. Wszystkich oczywiście zapraszam byście odwiedzali Ośrodek, jak to czyniliście w ostatnich latach. Gdyby ktoś chciał się ze mną kiedykolwiek spotkać i porozmawiać, adres podałem wyżej. Szczęść Boże wszystkim.

ks. Piotr Fedorowicz, marianin

Przystanek autobusowy

Pierwsze w historii autobusy komunikacji miejskiej na Cyrhlę

Przystanek autobusowy

Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że od 1 września b.r. uruchomiono nowe połączenie autobusowe w Zakopanem. Autobusy linii  nr 11 odjeżdżają z Cyrhli od 5.40, ostatni odjazd 22.40. Trasa wiedzie z Cyrhli przez Chabówkę Górną, Jaszczurówkę, Bystre, Rondo Jana Pawła II, Watrę, Dworzec autobusowy i kolejowy, Aleje 3-go Maja, Targowicę w kierunku Krzeptówek (Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej).  Można więc bez przesiadki dojechać z Cyrhli na Krzeptówki i z powrotem.  Cena biletu 3 zł.

Linia kursuje w dni robocze ale też w soboty, niedziele i święta. Nie kursuje natomiast w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych oraz w Boże Narodzenie 25.12. Obsługiwana jest przez nowe niskopodłogowe autobusy Solaris, przystosowane również dla osób na wózkach.

Warto zaznaczyć, że uruchomienie linii 11 (wcześniej oddano linię nr 14 na Olczę), jest pierwszym tego typu projektem w szeroko zaplanowanej inwestycji powstania systemu komunikacji publicznej obejmującej całe Podhale.

Jeśli ktoś przybędzie do Zakopanego w późniejszych godzinach (albo będzie opuszczał nasz Ośrodek wcześnie rano) możemy bez problemu (i płacenia słono za taxi) dostać się z dworca na Cyrhlę (lub w odwrotnym kierunku).

Więcej informacji na ten temat, wraz z mapą komunikacji i rozkładem jazdy autobusów znajduje się na stronie miasta Zakopane.

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i zapraszam do nas.

ks. Piotr Fedorowicz MIC , dyrektor Ośrodka

Kanonizacja - św. Stanisław Papczyński

Podsumowanie wakacji 2016 – list od dyrektora Ośrodka

Drodzy Przyjaciele, kochani Bracia i Siostry, Szanowni Państwo, wszystkich Was serdecznie pozdrawiam pod koniec okresu wakacyjnego z zakopiańskiej Cyrhli, od Księży i Braci Marianów.

Mamy za sobą piękny czas dany nam od Miłosiernego Pana Boga. Był to czas łaski i wielu niezapomnianych, pięknych spotkań.

Kanonizacja - św. Stanisław Papczyński

Kanonizacja – św. Stanisław Papczyński

Ostatnio pisałem do Was o zbliżających się uroczystościach kanonizacji Założyciela naszej wspólnoty zakonnej Marianów św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. Miałem to szczęście, iż wraz z moimi Współbraćmi z Cyrhli oraz setkami Marianów z całego świata, dane mi było przeżyć to wydarzenie bezpośrednio w Rzymie. W Wiecznym mieście 5 czerwca, przy wspaniałej pogodzie, na Placu św. Piotra, w obecności dziesiątek tysięcy ludzi (oprócz naszego kochanego Ojca Stanisława była kanonizowana również św. Maria Elżbieta Hesselblad, Założycielka Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy), Papież Franciszek ogłosił to na co czekaliśmy tak długo. Ojciec Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński jest świętym. Zmarł w 1701r., jego beatyfikacja odbyła się w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu w 2007r. Całe pokolenia Marianów prosiły o ten dar i wreszcie Bóg bogaty w miłosierdzie wysłuchał naszych modlitw w Roku Miłosierdzia. Mamy wspaniałego Patrona w niebie. Chwała niech będzie Panu Bogu i Matce Najświętszej, której tak ofiarnie służył i głosił Jej Niepokalane Poczęcie i Jej właśnie dedykował pierwsze Zgromadzenie zakonne, które narodziło się na polskiej ziemi.

W naszych uroczystościach uczestniczyło nie tylko wielu Marianów ale też kardynałowie, biskupi, kapłani i osoby konsekrowane oraz liczni pielgrzymi, sympatycy naszego Zgromadzenia z całego świata. Zaszczycił nas również swoją obecnością Pan Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką, z którym mogłem chwilę porozmawiać.

Para prezydencka z dyrektorem Ośrodka

Para prezydencka z dyrektorem Ośrodka

Pan Prezydent przyjął również zaproszenie naszego Ojca Generała Andrzeja Pakuły i spożył z nami obiad po uroczystościach.

Dzień po kanonizacji, 6. czerwca mieliśmy uroczystości dziękczynne w Bazylice Matki Bożej na Zatybrzu, którym przewodniczył i homilię głosił jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Ks. Kardynał w homilii podkreślił aktualność myśli i dzieła św. Ojca Stanisława, jego mądrość, pokorę i determinację, mimo tak wielu trudności na drodze życia zakonnego w XVII w. Przypomniał też, iż Ojciec św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał osobę i wkład św. Stanisława w życie duchowe, społeczne i polityczne Polski w tamtych niespokojnych czasach. Ks. Kardynał w swoim wystąpieniu zaprosił również wszystkich do udziału w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Po szczęśliwym powrocie do Zakopanego zająłem się właśnie przygotowaniem naszego Ośrodka do tego wielkiego spotkania, gdyż już wcześniej kilka grup (z Austrii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii) zgłosiło chęć odwiedzenia nas.

Był to kolejny czas łaski i spotkań z wieloma ludźmi, którzy choć mówią obcymi językami ale kochają Pana Boga, tak jak my i szukają Go i chcą Mu służyć na drogach swego życia. Baliśmy się czy ŚDM nie będą zakłócone przez jakieś złe siły. Ale jak się okazało, wszystko z Bożą pomocą i ludzkim, niezwykłym wysiłkiem przebiegało spokojnie i dostojnie. Nie wątpię, że również czy to osobiście czy też przez pośrednictwo mediów uczestniczyliście w tych wspaniałych spotkaniach i słuchaliście pięknych słów Papieża Franciszka oraz świadectw młodych, którzy widzą działanie Boga w ich życiu.

Kończą się wakacje i czas urlopu. Dziękuję wszystkim, którzy w tym czasie odwiedzili nas Ośrodek i napełnili go swoją modlitwą i swoim pokojem. Oczywiście zapraszam Was ponownie, jak wiecie Ośrodek jest otwarty cały rok. Wydałem ostatnio ulotkę reklamową i każdy gość ją otrzymuje by dalej opowiadać innym, że jest takie miejsce w Zakopanem, gdzie można odpocząć duchowo i fizycznie z dala od wielkomiejskiego zgiełku i stresu.

Niech Was Pan Bóg obficie błogosławi.

ks. Piotr Fedorowicz, marianin

dyrektor Ośrodka